SIKÇA SORULAN SORULAR 

 

 

Q? ÜRÜNLERİNİZİN FİYATLARININ YANINDA TL SİMGESİNİ GÖREMİYORUM, NEDEN?

Öncelikle ürünlerimizin yanında TL simgesini göremiyorsanız bu sizi tedirgin etmesin çünkü sitemizde yer alan tüm ürünlerin fiyatları TL(Türk Lirası) para birimindedir. Gelelim bu sorunun sebebine ve çözüm yöntemine...
Microsoft şirketi Windows 8 işletim sisteminde yeni Türk Lirası simgesine yer vermiştir, yayınladığı yeni bir güncelleme ile Windows 7, Windows Vista, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 işletim sistemleri için de TL simgesi kullanılabilir hale getirmiştir.
Eğer TL simgesini bazı alışveriş sitelerinde göremiyorsanız yukarıda adı geçen işletim sistemlerinin TL güncellemesi yapılmayan bir sürümünü kullanıyorsunuz demektir.
Yeni TL simgesini kullanmak için http://support.microsoft.com/kb/2739286 adresinde yer alan güncellemeleri kullandığınız işletim sistemine göre seçerek yükleyebilirsiniz.

 

Q? ARACIMA UYGUN LASTİĞİ/LASTİK BOYUTUNU BULAMIYORUM,NE YAPABİLİRİM?

Aracınıza uygun lastikleri bulmak için öncelikle dunloplastikleri.com da sayfanın sağ üst köşesinde bulunan arama kutucuğuna lastik ebatını (185 65 15) aralarında boşluk olacak şekilde yazınız ve ARA tuşuna basınız.

Aradığınız bilgiye yine de ulaşamazsanız, 0 535 259 9 259 nolu numaradan müşteri destek ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Q? ARACIMIN LASTİK BOYUTU NEDİR NASIL ÖĞRENEBİLİRİM ?

Aracın lastik boyutunu öğrenmek için internet üzerinde bir çok yazılım bulunmaktadır. Ancak tavsiye edilen en iyi yöntem aracınız üzerinde takılı olan lastiğin yanak kısımlarında yazan (205 55 15) rakamları okumaktır. Bu rakamların yanında yer alan harfler ise lastik marka ve modeline göre değişiklik gösteren ifadeler olduğundan onları dikkate almayınız.

 

Q? SEPETE EKLEDİĞİM ÜRÜNLERİM SEPETTE GÖRÜNTÜLENMİYOR, NEDEN OLABİLİR?

Bazı browserlarda özellikle mobil ortamlardan siteye bağlanıldığında browserlardaki güvenlik ve çerezler gibi bazı kısıtlamalar buna sebeb olabilir. Farklı bir browserda ve/veya cihazda siteye girmeyi deneyiniz.

 

Q? SİTEYE ÜYE OLAMIYORUM, NEDEN?

Sitemize üye olmak için ürün satın almanız gerekir. Üyelik ekranı sadece ödeme bilgileri alınırken açılır, ve sonraki girişlerinizde sitenin üst kısmında yeralan giriş yada hesabım linkleri kullanılarak hesabınızla işlem yapabilirsiniz.

 

Q? SİTENİZDEN ALIŞVERİŞ YAPARKEN KULLANABİLECEĞİM ÖDEME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Kredi kartınızla ödeme yapabilir ya da banka havalesi ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
Kredi kartıyla alışverişte ödeme anında gerçekleşir ve siparişin onaylanması eş zamanlı gerçekleşir. Banka havalesi yönteminde ise sipariş tamamlandıktan sonra sipariş numaranız ve ad soyadınızı açıklama kısmına yazarak hesap numaralarımıza havalenizi gerçekleştirdikten sonra siparişiniz onaylanır.

 

Q? SİTENİZDEN KREDİ KARTI İLE ALIŞVERİŞ YAPMAK GÜVENLİ MİDİR?

dunloplastikleri.com, ödeme sayfasında aktarılan tüm verinin sadece banka tarafından görüntülenebilmesine imkan veren bir şifreleme sağlayan 256 bit şifrelemeli SSL sertifikasına sahiptir, bu sayede müşteri bilgileri korunmuş olur, firmamız hiç bir şekilde kredi kartı bilgilerini saklamaz dolayısıyle böyle bir verinin sitemiz aracılığıyla başkalarının eline de geçmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.

Satın alma sürecinde bankanın sağlamış olduğu 3D Güvenlik sistemi kullanıldığından sitemizden güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

 

Q? ÖDEME SIRASINDA BİR SORUNLA KARŞILAŞTIM VE ALIŞVERİŞİMİ SONLANDIRMA AŞAMASINA GEÇEMEDİM, NE YAPMALIYIM?

Seçtiğiniz ürünleri onaylayarak alışverişi sonlandırma aşamasını tekrar deneyin. Kredi kartı limitinizin ve de kredi kartınızın yeterliliğini ve kartınızın internet üzerinden alışverişe açık olduğunu teyid edin.

Sorunun tekrar etmesi halinde 0 535 259 9 259 nolu müşteri destek hattımızı arayabilirsiniz.